השלמת שיניים חסרות

אובדן שיניים עקב חבלה, מחלת חניכיים לא מבוקרת או רקבון רב (עששת) או חוסר מולד חלקי של שיניים גורם להפרעה אסטטית ופונקציונאלית כאחד. לשיניים תפקידים רבים ובניהם: חיתוך ולעיסת מזון, עזרה בדיבור והגייה של הברות מסוימות וכן תמיכה בחלק התחתון של הפנים. הפגיעה במראה החיצוני, ולעיתים גם בבטחון העצמי, יחד עם הירידה ביכולת החיתוך והלעיסה של המזון, הגוררים שינוי לרעה בדיאטה, מצריכים שיקום של המשנן החסר. בניגוד לדעה הרווחת היום, ניתן לשקם חוסר של שן אחת או מספר שיניים במספר דרכים ולא בהכרח רק על ידי השתלת שיניים.

אחת הדרכים המקובלות לסיווג שיקום השיניים הוא החלוקה לפי אופן החיבור של השיקום בחלל הפה לשיניים או ללסתות: שיקום קבוע ושיקום נשלף. בשיקום משנן קבוע אין הכוונה לפרק הזמן בו צפוי לתפקד השיקום (קבוע-זמני) אלא לציין כי השיקום מחובר באופן קבוע לשיניים או ללסתות ובאופן תיאורטי אינו ניתן להוצאה. שיקום משנן קבוע מאפשר שחזור של תפקידי השיניים באופן כמעט זהה למצב המקורי, וברוב המקרים זהו השיקום המועדף על המתרפא והרופא המטפל. חובה לזכור כי שיקום משנן קבוע אינו מחזיק מעמד לנצח וכי בדומה לשיניים טבעיות יש צורך לתחזק באופן יומיומי את השיקום על ידי שמירה על גהות פה טובה. העדר תחזוקה נאותה של חלל הפה והעדר הקפדה על גהות פה תקינה מערערים את יסודות השיקום, הן גדם שן מאחזת והן שתל מאחז לשיקום, ובכך מקטינים את משך הזמן בו השיקום מתפקד בצורה תקינה. דוגמאות נפוצות לשיקום משנן קבוע הם גשרים ושתלים עליהם ארחיב בהמשך. לא תמיד ניתן ורצוי לשקם את המשנן בשיקום קבוע ולכן קיימות חלופות נשלפות הניתנות להרכבה והוצאה באופן יומיומי בהתאם לצורך. דוגמאות נפוצות לשיקום נשלף הינם התותבות השלמות (ת"ש) המשקמות לסת מלאה מחוסרת שיניים או תותבת חלקית להוצאה (תח"ל) המשחזרת חוסר חלקי של שיניים בלסת.

בין הדרכים המקובלת כיום לשחזור חוסר שיניים ניתן לדון בשלוש חלופות שונות

שיקום שיניים נשלף, נתמך שיניים ורקמות רכות

זמן רב לפני המצאת השתלים הדנטלים והשיווק האגרסיבי הלא מוצדק שמתלווה אליהם, נהגו לשקם חוסר נרחב של שיניים כמעט באופן בלעדי באמצעות תותבות נשלפות. שחזור מספר רב של שיניים חסרות בעזרת תותבת נשלפת הוא תהליך פשוט, מהיר וזול אשר במהלכו מיוצרת תותבת מותאת אישית מפלסטיק קשיח תוך מספר ימים. בשונה מהגשרים שהוזכרו קודם, נתמכת התותבת בעיקר על הרקמות הרכות, החניכיים והלסת, ולכן אין חובה להמצאות שיניים יציבות מעגנות. במקרים בהם קיימות שיניים יציבות או שתלים, ניתן להיעזר בהן לצורך ייצוב התותבת. הואיל ותותבת נשלפת נשענת באופן הדוק על הרקמות הרכות בחלל הפה, שימוש ממושך מאוד בתותבת עלול לגרום להווצרות פצעי לחץ או זיהומים ברקמות הרכות מתחת לתותבת. אי לכך, בשימוש בתותבות נשלפות, יש להקפיד ולהוציא את התותבת מהפה למשך מספר שעות ביום (בדרך כלל בשעות הלילה) על מנת לאפשר לרקמות הרכות להתאושש וכן להקפיד ולנקות את את התותבת באמצעות מברשת קשיחה וחומרי ניקוי מתאימים. ניתן להשתמש בחלופה זו כמעט בכל מצב, לרבות מקרים בהם אין כלל שיניים בחלל הפה, וללא קשר למצבו הרפואי הכללי של המטופל. פתרון זה אינו מצריך טיפול כירורגי חודרני ולרוב אינו מצריך הכנה של שיניים שכן רוב העומס נישא על גבי החניכיים והרכס הגרמי (הלסת). לעיתים משמשת חלופה זו כפתרון זמני ומהיר (מספר חודשים) לשחזור שיניים חסרות עד שנוצר המצב בו ניתן לשקול טיפול אחר (לדוגמא שיקום מיידי לאחר עקירות שיניים מרובות, שיקום שיניים אסטטי במטופל צעיר מאוד אשר עדיין לא ניתן להשתיל לו שיניים, מטופל עם תקציב כלכלי מוגבל אשר אינו יכול לשלם עבור שיקום מורכב).

במקרים בהם יש צורך בשחזור מיידי של שן קדמית משיקולים אסטטים, לדוגמה לאחר אובדן השן כתוצאה מחבלה או עקירה מתוכננת, ניתן להכין תוך שעות בודדת תותבת נשלפת קטנה ("פליפר") להשלמת השן החסרה. תותבת מיוחדת זו כמעט ואינה מאפשרת חיתוך או לעיסה של מזון אך משחזרת את המראה האסטטי בצורה מספקת ובמהירות רבה.

שיקום שיניים קבוע נתמך שיניים סמוכות ("גשר")

רבים מהקוראים וודאי יחשבו כי כתרים וגשרים הינם מושגים הלקוחים מעולם המלוכה האירופאי, אולם בתחום רפואת השיניים שיקום באמצעות כתרים וגשרים מהווה את הנדבך העיקרי בשיקום שיניים. הרס נרחב של כותרת השן, הן לאחר נגע עששתי נרחב שהוסר והן לאחר חבלה ופגיעה בכותרת השן, מצריך שחזור של מתאר השן. שחזור של כותרת שן בודדת, בהנתן ששורש השן במצב טוב, מתבצע באמצעות הרכבת כתר על גדם השן שנותרה. ברוב המקרים עשוי הכתר משילוב של שני חומרים, כיפה עשויה סגסוגת חזקה ועמידה המצופה בחלקיקי חרסינה במספר גוונים ליצירת שחזור דומה ככול שניתן למראה השן. במקרים מסוימים ניתן להכין את כיפת המתכת מסגסוגת המכילה זהב (מתכת אצילה) ליצירת כתר עם גוון כללי צהבהב קרוב מאוד לגוון השן הטבעית. כיום ניתן למצוא כתרים המורכבים כולם מחרסינה ללא בסיס מתכתי (Procera Allceram, Zirkonia).

במקרים בהם חסרה שן אחת או יותר, וקיימות שיניים בריאות ויציבות משני צידי השיניים החסרות ניתן לגשר על האזורים בהם חסרות שיניים על ידי בניית גשר. בשיקום מסוג זה, למעשה משתמשים בשיניים הסמוכות על מנת לתמוך בשיקום השיניים החסרות, בדומה לגשר עם שני עמודים תומכים או יותר. בטיפול זה יש צורך לבצע הכנה (השחזה) לשיניים הסמוכות לחסר על מנת שיוכלו לשאת מבנה מודבק הבנוי בדומה לכתר משלד מתכת עם ציפוי חרסינה. חשוב להדגיש כי השיניים הסמוכת לשן החסרה משני צידי החסר נושאות בעומס עודף וחובה עליהן להיות בריאות ויציבות. בין היתרונות הבולטים של גישה זו ניתן למנות את פשטות הביצוע, המחיר הנמוך יחסית וכן ההמנעות מביצוע פרוצדורה כירורגית חודרנית. במקרים בהם השיניים הסמוכות אינן יציבות או שאינן יכולות לעמוד בעומס גדול הנוצר מחוסר רב של שיניים פתרון זה אינו זמין.

שיקום שיניים נשלף או קבוע נתמך שתלים, השתלת שיניים

שיקום שיניים נשלף או קבוע נתמך שתלים, השתלת שיניים בשפה העממית, הוא חלופה טיפולית הצוברת תאוצה רבה מאוד בעשרים השנים האחרונות ומאפשרת לשקם באופן קבוע חוסר של שן בודדת או מספר רב של שיניים ללא תלות בשיניים סמוכות. בהליך זה, מוחדר באופן כירורגי שתל מתכתי העשוי מתרכובת טיטניום אל תוך עצם הלסת המשמש בהמשך התהליך כיתד יציבה, מעין שורש מלאכותי,התומכת בשחזור השן. לפי הגישה הטיפולית הקלאסית בהשתלת שיניים, מספר שבועות לאחר השתלת השתל, אשר במהלכה נוצר מגע הדוק בין העצם בלסת לבין השתל, ניתן לשקם ("להעמיס") על השתל. השיקום מתבצע ישירות על השתל ואינו מצריך שיניים מאחזות כפי שהוזכר קודם. טיפול זה נחשב כפולשני ורגיש שכן יש צורך בביצוע פעולה כירורגית עדינה ומדוייקת להחדרת השתל אל הלסת במיקום מדוייק שנקבע מראש וכן כרוך בעלויות כספיות נלוות גבוהות ביחס לשאר החלופות שהוצגו קודם. חשוב להדגיש כי השתלת שיניים אינה מתאימה לכל אחד, וכי הפרעה בבריאות הכללית של המטופל (לדוגמה סכרת לא מאוזנת), מחלת חניכיים לא מבוקרת ‎וכן עישון כרוני עשויים להקטין את הצלחת הטיפול הכירורגי לאורך זמן. לקריאה נוספת אודות השתלת שיניים לחץ כאן

לסיכום, יש לזכור כי בכל מקרה של שיקום שיניים חסרות קיימות מספר חלופות שונות לשחזור החוסר. יש צורך להתייעץ עם הרופא המטפל על מנת לבחור את החלופה המתאימה בהתאם לשיקולי תקציב ודרישות המטופל מהשיקום. חשוב לציין כי לא תמיד חייבים לשחזר שן חסרה. במקרים בהם חוסר השן אינו מפריע למטופל מבחינה אסטטית וכן אינו משפיע לרעה על יכולת הלעיסה ניתן להשאר עם חוסר השן.