שמירת מכתשית

מהו הליך הריפוי התקין של מכתשית השן

מיד לאחר עקירת שן מתרחש תהליך של ריפוי אתר העקירה הכולל בתוכו מילוי מכתשית השן, הבור בלסת שבתוכו הייתה שקועה השן, בעצם חדשה וכן כיסוי המכתשית ברירית חדשה. תהליך זה כאמור מתחיל מיד לאחר העקירה ונמשך מספר שבועות עד מספר חודשים לאחר העקירה ומורכב משילוב של הרס חלקי של קירות המכתשית, ובנייה חלקית של עצם חדשה במרכז המכתשית. ברוב המקרים ספיגת העצם גדולה מאשר בניית העצם כך שבסופו של תהליך הריפוי גובה ורוחב המכתשית קטן ביחס למצב לפני העקירה. קצב ומידת הספיגה שונה מאוד מאיזור אחד למשנהו בחלל הפה, מאדם אחד למשנהו ואינו צפוי בעוצמתו. לעיתים, אנו מבחינים כי למעלה מ-50% מנפח המכתשית נספג במהלך מספר חודשים קצר לאחר עקירת השן. ברוב המקרים בהם אנו מתכננים להשלים את השן החסרה על ידי השתלת שתל שיקומי ("השתלת שיניים" ההקטנה שנוצרה במימדי המכתשית מקשה על החדרת השתל שכן פחות עצם זמינה להחדרת השתל.כמו כן ספיגת העצם וההקטנה המקומית במימדי רכס השיניים משפיעה על המראה האסטטי של רכס שכן באיזור העקירה נוצר שקע לא אסטטי.

במטרה להאט, ואולי אף למנוע, את ספיגת העצם בקירות המכתשית ובמטרה להאיץ את בניית העצם הטבעית בתוך חלל המכתשית נהוג למלא את מכתשית השן בשבבי עצם או בחלקיקי תחליף עצם סינטטי. טיפול מניעתי שכזה נקרא "שימור מכתשית" או "שמירת מכתשית" (‪(‬Socket preservation ומשמו ניתן להבין כי מדובר בפרוצדורה שמטר‪ת‬ה לשמור על נפח המכתשית לאחר עקירה שן.

מהי שמירת מכתשית

שימור מכתשית היא פעולה פשוטה וקצרה מאוד המבוצעת מיד לאחר עקירת השן ואיננה כרוכה בכאב או אי נעימות חריגה. לאחר עקירת השן, מנקים את מכתשית השן מרקמה מזוהמת וגופים זרים ואוטמים את המכתשית הריקה בשביבי עצם או תחליף עצם סינטטי (לקריאה בהרחבה אודות שתל עצם ותחליפי עצם לחץ כאן). בהמשך נהוג לכסות את המכשית בממברנה נספגת על מנת להגן ולייצב את גרגירי העצם שהוחדרו למכתשית. לאחר תקופה של מספר שבועות אשר במהלכם מתרחש הליך הריפוי הטבעי של המכתשית שהוזכר קודם יחד עם קליטת שתל העצם ניתן לבצע הערכה מחדש והחלטה לגבי המשך הטיפול.

אחוזי הצלחת הטיפול לעולם אינם 100% אך מחקרים מדעיים הראו כי טיפול שכזה משמר חלק גדול מאוד מנפח המכתשית לטווח של מספר חודשים.