ניתוח הרמת סינוס, תשובות לשאלות נפוצות

כמבוא לקריאת דף זה מומלץ לקרוא את התוכן בדף ניתוח הרמת סינוס

לאורך השנים במסגרת עבודתי הבחנתי במספר שאלות החוזרות על עצמם בנושא הרמת סינוס. בעמוד זה מרוכזות מספר שאלות ותשובות נפוצות בנושא זה.

מדוע זקוקים להרמת סינוס?

שיקום שיניים נתמך שתלים ("השתלת שיניים") מצריך רוחב וגובה מספקים של עצם בלסת על מנת שניתן יהיה להחדיר את השתלים בצורה בטוחה ויציבה לאורך זמן. לעיתים אנו נתקלים בחוסר עצם במימד הוורטיקלי (מימד הגובה) באיזור האחורי של הלסת העליונה (מקסילה). במטרה להתגבר על חוסר העצם באיזור זה פותחה גישה כירורגית המאפשרת להשתיל עצם בחלק התחתון של חלל הסינוס המקסילרי ובכך להגדיל את כמות וגובה העצם הזמינה סביב השתל.

מהו ההבדל בין הרמת סינוס פתוחה להרמת סינוס סגורה?

"הרמת סינוס פתוחה" היא גישה כירורגית בה יוצרים פתח ("חלון") דרך עצם הלסת אל צידו החיצוני של הסינוס המקסילרי. בהמשך  מפרידים את רירית הסינוס ליצירת חלל אשר לתוכו משתילים שתל עצם. גישה זו נקראת גישה פתוחה מכיוון שכל הפרוצדורה מתבצעת בגישה ובראייה ישירה כך שניתן לראות בבירור את חלל הסינוס ולשלוט הייטב בסיבוכים במידה והם מתרחשים. כמו כן גישה זו מאפשרת השתלת עצם בכמות גדולה והיא מיועדת לרוב למקרים בהם אנו זקוקים לבניית עצם בכמות רבה. במקביל התפתחה גישה ל"הרמת סינוס סגורה" והיא מבוססת על פתיחת פתח קטן ברצפת הסינוס המקסילרי דרך קדח קטן המבוצע ברום רכס הלסת ושבירה עדינה של עצם הלסת עם פטיש איזמלים ייעודיים (אוסטאוטומים). הגישה הסגורה להרמת הסינוס מאפשרת להשתיל עצם ברצפת הסינוס דרך פתח קטן, בזמן קצר יותר וללא צורך בחשיפה גדולה של עצם הלסת אך מאידך היא איננה מתאימה למקרים בהם אנו זקוקים להשתלת עצם בכמות גדולה. בשונה מהרמת סינוס פתוחה, השתלת העצם והפרדת הרירית הסינוס הגישה הסגורה אינם מבוצעים בראייה ישירה ולכן טומנים בחובם מספר סיבוכים ואי וודאות מסויימת.

כיצד בוחרים בין הרמת סינוס פתוחה להרמת סינוס סגורה?

הבחירה בין הרמת סינוס פתוחה לבין הרמת סינוס סגורה היא בחירה של הכירורג המטפל. קיימים קווים מנחים מקצועיים המאפשרים לבחור את הפרוצדורה המתאימה בהתאם לכמות העצם הנדרשת להשתלה וכן גובה העצם השארית (גובה העצם במימד הוורטיקלי הקיים בלסת טרם ההשתלה). באופן כללי ככול שגובה העצם השארי נמוך וככול שכמות העצם הנדרשת להשתלה גדולה יותר ההמלצה היא לבחור בהרמת סינוס פתוחה. כמו כן הידע והניסיון של הכירורג המטפל משפיע על הבחירה בין כל אחת מהחלופות.

מהי הרמת סינוס בעזרת בלון?

הרמת סינוס בעזרת בלון היא מגמה, בחלקה שיווקית, התופסת תאוצה בשנים האחרונות. מדובר בשכלול של הגישה הסגורה להרמת סינוס כך שהחלק הארי של פתיחת חלל הגישה הזעיר לרצפת הסינוס וכן ההפרדת רירית רצפת הסינוס מבוצע בעזרת לחץ הידרוסטטי של נוזל המוחדר לתוך בלון ולא באמצעות איזמלים (אוסטאוטומים) כירורגיים. מקטרגי הגישה טוענים כי השימוש בבלון מפחית מאוד את הסבירות לכשלונות או סיבוכים בניתוח מסוג זה אך מאידך גיסא עומד המחיר הגבוהה של הטיפול בגישה זו וכן המגבלות הטבועות של הרמת סינוס בגישה סגורה. הגישה להרמת סינוס סגורה בעזרת בלון עדיין לא הוכחה כגישה יעילה ובטוחה ביחס לגישות האחרות ולעיתים מהווה גימיק שיווקי העוזר לשיווק תוכנית הטיפול.

מהם הסיבוכים הנפוצים בניתוח הרמת סינוס?

שום פרוצדורה כירורגית אינה חפה מסיבוכים וסיכונים רפואיים. ניתוח הרמת סינוס הוא ניתוח עדין ורגיש מאוד אשר עלול להיות מלווה באי נעימות רבה. ניתוח הרמת סינוס הוא אחד מבין הניתוחים הרגישים בו מיומנות וניסיון הרופא המטפל הם גורם חשוב מאוד בהצלחת הטיפול. ביצוע של הניתוח על ידי כירורג מיומן ומנוסה מקטינים מאוד את הסבירות להופעת סיבוכים בלתי רצויים. בין הסיבוכים השכיחים בניתוח מסוג זה ניתן למנות את הסיכון לזיהום חללי האף והסינוסים (סינוסיטיס), הסיכון להווצרות פתח קבוע בין חלל הפה לחלל הסינוס (פיסטולה) הסיכון לדימום חריג בחללי הפנים וכן את הסיכון לפיזור העצם המושתלת אל תוך חלל הסינוס.

מהו מהלך ההחלמה מניתוח הרמת סינוס?

החלמה מטיפול כירורגי היא אינדיוודואלית ושונה מאחד לשני בהתאם למספר רב של גורמים אשר לא תמיד ניתנים לשליטה. בנוסף, ההחלמה מניתוח הרמת סינוס תלוייה מאוד בגישת הטיפול שנבחרה לטיפול, הרמת סינוס סגורה או הרמת סינוס פתוחה. ההחלמה מניתוח הרמת סינוס סגורה היא קצרה וקלה יחסית ודומה להחלמה מהשתלת שתל בלסת העליונה. ההחלמה מהרמת סינוס סגורה אינה מלווה לרוב בנפיחות בפנים ועלולה להיות מלווה בכאב או אי נעימות קלה הנמשכים יומיים שלוש. ההחלמה מהרמת סינוס פתוחה ארוכה יותר שכן הגישה הכירורגית בגישה זו כוללת הפשלה נרחבת של רקמת החניכיים באיזור המטופל. החלמה מהרמת סינוס פתוחה מלווה לרוב בתפיחות בפנים בצד המטופל הנמשכת מספר ימים לא ומלווה באי נעימות קלה. לעיתים ההחלמה מלווה בהפרשות מהנחיריים בצד המוטפל. קיימת גישה טיפולית המצדדת בנטילת סטרואידים לאחר ניתוח להרמת סינוס פתוחה במטרה להוריד את הבצקת (התפיחות) המלווה את ההחלמה מהניתוח. חשוב להבהיר כי לשימוש בסטרואידים עלולים להיות תופעות לוואי וכי ההמלצה להשתמש בסטרואידים לאחר הניתוח היא בהתאם לשיקול הרופא המטפל.

האם קיימת אפשרות להמנע מניתוח הרמת סינוס?

במקרים בהם לא ניתן לבצע החדרת שתלים באיזור האחורי של הלסת העליונה ללא השתלת עצם או הרמת סינוס ניתן לשקול ואיננו מעוניינים לבצע את הניתוח להרמת רצפת הסינוס ניתן לשקול את החלופות האחרות לשיקום השיניים ללא שימוש השתלים אחוריים. בין החלופות האפשריות ניתן לשקול את בתח"ק נתמך שיניים (גשר) במידה וקיימות שיניים אחוריות יציבות או את השיקום הנשלף המבוסס על תותבת הנתמכת על הרקמה הרכה. גישה חדשה יחסית מציגה את האפשרות לשקם את הלסת עם שיקום שיניים קבוע שאינו נשלף המבוסס על השתלת 4 שתלים בקדמת הלסת, כך שחלק מהשתלים מוחדרים בזווית. גישה זו זכתה לשם All on 4 והיא מהווה חלופה שנוייה במחלוקת לשיקום שיניים חסרית בלסת העליונה ללא ניתוח להרמת הסינוס.