מהי מומחיות בכירורגיה של הפה והלסתות

פריחת הפרסום והשיווק באמצעי התקשורת השונים וכן התחרותיות העזה בתחום רפואת השיניים תרמו ליצירת בלבול עז בהגדרת רופא מומחה ברפואת שיניים. לא אחת אנו נתקלים בפרסום של רופא המציג את עצמו כרופא מומחה, לרוב מומחה מטעם עצמו, ללא שום אסמכתא רשמית ואף בניגוד לחוק. תקנות רופאי שיניים, התשל"ז-1977 (לחץ להורדת קובץ PDF) קובועת בבירור מי רשאי להציג עצמו כמומחה וכן אילו תחומים מוכרים כמומחיות במדינת ישראל.

במדינת ישראל מוכרים התחומים הבאים בלבד כמומחיות ברפואת שיניים:

 • כירורגיית פה ולסתות
 • פדודונטיה (רפואת שיניים לילדים)
 • אורטודונטיה (יישור שיניים ולסתות)
 • פריודונטיה (מחלות חניכיים)
 • אנדודונטיה (טיפולי שורש)
 • רפואת שיניים ציבורית
 • פתולוגיה אוראלית
 • רפואת הפה
 • שיקום פרוסטודונטי (שיקום הפה)

כל תחום אחר המוצג כמומחיות דוגמת "מומחה להשתלות שיניים", "מומחה באסטטיקה דנטלית" וכדומה אינו תחום מומחיות מוכר והמציג עצמו כמומחה אף עובר על החוק בכך שהוא מטעה את הציבור.

מהי אם כן מומחיות בכירורגיה של הפה והלסתות?

כירורגיית פה ולסתות (בלועזית Oral and Maxillofacial Surgery) הוא תחום התמחות ברפואה הכולל בתוכו את האבחון והטיפול הכירורגי הנלווה של מגוון מחלות, פציעות, פגמים והפרעות אסטטיות בחלל הפה, בלסתות, במפרקי הלסת ובאזור הפנים. כירורגיה של הפה והלסתות היא תחום מומחיות מוכר וותיק בכל רחבי העולם.

רופא מומחה בכירורגיית הפה והלסתות מיומן לטפל במגוון גדול מאוד של הפרעות בחלל הפה והלסתות שכן טווח הטיפולים הנכלל בכירורגיה של הפה והלסתות הינו נרחב וכולל נושאים רבים מעבר לרפואת השיניים. בין הנושאים בהם מיומן לטפל מומחה בכירורגיה של הפה והלסתות ניתן למנות:

 • כירורגיה אורטוגנטית (יישור לסתות). טיפול כירורגי שמטרתו לשנות את מיקום הלסתות ביחס לשאר חלקי הפנים וכן אחת ביחס לשניה במטרה לשפר את מנשך השיניים ואסטטיקת הפנים.
 • טיפול בשברים וטראומה לאיזור הפנים. ההכשרה בתחום זה כוללת את הטיפול והקיבוע של שברים בעצמות הפנים (בדומה לאורטופדים העוסקים בטיפול בשברים בשאר חלקי השלד) וכן את הטיפול בפגיעת רקמות רכות באיזור הפנים.
 • טיפול בשסעים של חלל הפה והשפתיים. תחום זה חופף בחלקו את הטיפול הניתן בכירורגיה פלסטית לטיפול כירורגי בשסעים מולדים.
 • טיפול בהפרעות נשימה חסימתיות בשינה ונחירות. הטיפול בתחום זה כולל טיפול כירורגי פולשני וכן טיפול לא פולשני בעזרת סדים לשיפור והגדלת דרכי הנשימה.
 • טיפול בכאבי פנים ובהפרעות במפרקי הלסתות. הטיפול בתחום זה כולל טיפול כירורגי למפרקי הלסתות וכן טיפול תרופתי או טיפול בעזרת סדים לטיפול בבעיות במפרקי הלסתות.
 • שיקום עיוותי פנים מולדים ונרכשים.
 • טיפול כירורגי ואונקולוגי בגידולים ממאירים בחלל הפה והלסתות. הטיפול בתחום זה משלב למעשה צוות רב מחלקתי וכולל בין הייתר צוות ממחלקת א.א.ג וכן מהמחלקה לאונקולוגיה במטרה לטפל בגידולים ממאירים בחלל הפה והלסתות דוגמאת סרטן חלל הפה (SCC).
 • כירורגיה קטנה של חלל הפה והשיניים. תחום זה עוסק בעקירת שיניים רקובות או כלואות לרבות שיני בינה, וכן טיפול בציסטות ובגידולים שפירים בחלל הפה והלסתות.
 • כירורגיה שיקומית דנטאלית. תחום זה מאגד את הפרוצדורות הכירורגיות  שמטרתן לשקם שיניים חסרות. בתחום זה ניתן למנות את הטיפולים לבניית רכסים (השתלת עצם), הרמת סינוסים, החלקת רכסים, וכן את הטיפול להשתלת שתלים דנטאליים (השתלת שיניים)

תוכנית התמחות בכירורגיה של הפה והלסתות היא תוכנית לימודים אינטנסיבית הנמשכת כ-5 שנים ומתבצעת לאחר סיום לימודי רפואת השיניים. במהלך ההתמחות לומד המתמחה את רזי התחום וכן רוכש ניסיון מודרך מצוות רופאים מנוסים. הרופא המתמחה נתקל בכמות עצומה של מקרים מורכבים ונאלץ להתמודד ולשלוט כמעט בכל סיבוך אפשרי של הטיפלים אותם הוא מבצע. לאורך ההתמחות חובה על המתמחה להעמיק ולהתעדכן תכופות בידע העיוני שנצבר בתחום בו הא מתמחה. כל תוכנית התמחות מבוקרת על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית ומפוקחת על ידי רשויות הבריאות במדינה. כחלק מתוכנית ההתמחות, חובה על המתמחה לעבור מספר בחינות במהלך התמחותו ולעיתים אף לעסוק במחקר רפואי. תוכנית ההתמחות מבוקרת על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים וכן על ידי משרד הבריאות.

תוכנית ההתמחות בכירורגיית פה ולסתות מורכבת מעבודה יומיומית במסגרת בית חולים לרבות עבודה בחדר מיון ובחדרי ניתוח אשר במהלכם רוכש המתמחה כלים לטיפול במגוון מצבים בחלל הפה והפנים. כירורג פה ולסת עובד בשיתוף פעולה עם מספר רופאים מתחומים שונים לדוגמה רופא א.א.ג, כירורג פלסטי וניורוכירורג. כמו כן, נחשף המתמחה בכירורגיית פה ולסת לחולים מורכבים מבחינה רפואית ונאלץ לשלוט ברפואה פנימית ובהליכי החייאה מתקדמים. כחלק מההתמחות מבצע המתמחה סבבים במחלקות רפואיות אחרות ונחשף לתחומים אחרים ברפואה לדוגמה: כירורגיה כללית, אורטופדיה, הרדמה, כירורגיה פלסטית ואף אוזן וגרון.

מהו היתרון בטיפול אצל רופא מומחה בכירורגיה של הפה והלסתות?

היתרון בטיפול כירורגי אצל רופא מומחה לכירורגיית פה ולסתות הוא הידיעה כי הרופא המטופל מיומן ומנוסה בגישות כירורגיות מגוונות וכן יכול לשלוט בצורה נאותה בסיבוכים אפשריים לאורך ולאחר הטיפול הכירורגי.

כשם שלא הייתם הולכים לפקיד שומת מס ללא ליווי של רו"ח מנוסה, וכשם שלא הייתם מעלים בדעתכם לגשת להליך משפטי ללא ליווי של עו"ד המתמצא בתחום, אין זה נכון לגשת להליך כירורגי מורכב בחלל הפה והלסתות ללא ליווי של רופא מומחה בכירורגיה. רופא מומחה בכירורגיה של הפה והלסתות שעבר הכשרה של מספר שנים בכירורגיה ולא קורס בזק בן מספר ימים, רופא מומחה שהתנסה באינספור מצבים קיצוניים וסיבוכים וזכה להכרה רשמית מטעם משרד הבריאות הוא תעודת הביטוח שלכם בהליך הכירורגי. תעודת הביטוח כי ההליך מבוצע בצורה המקצועית ביותר עם הכלים והגישה המקובלת ביותר.

כיצד ניתן לדעת אם הרופא המטפל הוא באמת רופא מומחה?

פשוט מאוד. כל רופא מומחה מקבל תעודה רשמית ממשרד הבריאות המציגה את התחום בו רכש הרופא את המומחיות שלו וכן את מספר רשיון המומחה (מ.ר.מ). ניתן לבקש מהרופא המומחה להציג את תעודת המומחה שלו וכן ניתן לברר באתר האינטרנט של משרד הבריאות לגבי רשיון המומחה. שימו לב כי בחותמת רופא מומחה מופיע תמיד מספר רשיון מומחה מ.ר.מ בנוסף או במקביל למספר רשיון הרופא.