השתלת שיניים, מיתוסים נפוצים

שיקום שיניים חסרות בעזרת שתלים, "השתלת שיניים" בשפה העממית, הוא תת תחום ברפואת שיניים הצובר תאוצה אדירה בשנים האחרונות וזוכה לחשיפה ופרסום נרחב כמעט בכל אמצעי התקשורת. מי מאיתנו לא ראה פרסומת בעיתון או שמע את קולו הרדיופוני של הקריין ברדיו מבטיח "פתרון סופי לבעיות השיניים…, השתלת שיניים מלאה ביום אחד ללא כאבים או דימום כלל…". בפועל, בחלק גדול מהמקרים האמת "קצת" שונה מהמובטח בפרסומים שכן בדומה לכל תחום עסקי או רפואי אחר בו מתגלגלים סכומי כסף גבוהים, נוצרת תחרות רבה בין נותני השירות ואמצעי הפרסום משתמשים לעיתים בגימיקים, מיתוסים שגויים ולעיתים אף בחצאי אמיתות על מנת לקדם בית עסק מסויים על פני האחר. בדף זה מוצגים חלק מהמיתוסים השגויים והדעות הרווחים בקרב הציבור בנושא שיקום שיניים נתמך שתלים (השתלת שיניים)

השתלת שיניים בלייזר אינה כואבת ואף עדיפה על השתלת שיניים בגישה הרגילה.

שקר. במהלך טיפול כירורגי דוגמת השתלת שיניים, מרדים (מאלחש) הכירורג את אתר הניתוח בעזרת חומרי הרדמה מקומיים. בהמשך חושף הכירורג את עצם הלסת באיזור בו מוחדר השתל. במרבית המקרים חיתוך רקמת החניכיים וחשיפת עצם הלסת מבוצע בעזרת סכין כירורגי (סקלפל) סטרילי וחד פעמי. חיתוך רקמת החניכיים וחשיפת הלסת בעזרת קרן לייזר במקום סכין כירורגי אינו מקצר באופן משמעותי את משך או מהלך הטיפול. מכיוון שהאתר המנותח הורדם טרם החיתוך, ללייזר אין ייתרון משמעותי בהפחתת הכאב. כמו כן השימוש בלייזר לא הוכח כמפחית כאב לאחר הטיפול הכירורגי כאשר ההרדמה בה השתמש הכירורג פגה. חשוב לציין כי שימוש בלייזר לחיתוך רקמות מצריך הרדמה מקומית של אתר הניתוח טרם הטיפול בדומה לצורך בהרדמה טרם השימוש בסכין כירורגי, ולכן השימוש בלייזר אינו מונע את השימוש בהרדמה מקומית. השימוש בלייזר לחיתוך הרקמות בזמן ניתוח להחדרת שתלים לא הוכח באופן מדעי כבעל יתרון משמעותי ולדעתי האישית מדובר בגימיק שיווקי בלבד.

השתלים הדנטאליים החדישים והצטברות הידע והניסיון בכירורגיה של השתלת שיניים מאפשרים כיום לעקור את השיניים החולות ולבצע השתלת שיניים באופן מיידי בכל מצב.

אמת חלקית. עקירת שיניים והשתלה מיידית הם תהליכים מקובלים ומתועדים בספרות המקצועית. אך, סיכויי הצלחה של עקירה והשתלה מיידית פחותים בחלק מן המקרים ביחס לטיפול דו שלבי. הדרישה לספק את רצונותיו של המטופל לשיקום שיניים מיידי מאלצת את הרופא המטפל למתוח את קשת ההתוויות לעקירה והשתלת שיניים מיידית ולבצע השתלות שיניים מיידית במצבים חריגים ולא מקובלים דוגמת: מצב בו קיים זיהום מקומי פעיל באתר ההשתלה, מצב בו למטופל מחלת חניכיים זיהומית לא מאוזנת ולא נשלטת, מצב בו קיימת תמיכה גרמית מופחתת לשתלים וכן מצב בו קיים עומס רב על השתלים שזה עתה הושתלו ועדיין לא נקלטו לעצם בצורה טובה. הגמישות הרבה שמגלים חלק מהרופאים גוררת בתוכה סיכוי גבוהה לכשלונות הטיפול הן בטווח הקצר (מספר חודשים עד שנה לאחר ההשתלה) והן בטווח הבינוני (שנתיים-שלוש לאחר ההשתלה). חשוב להבהיר כי הצלחת שיקום נתמך שתלים, השתלת שיניים, מוגדר כיציבות השתל והשיקום על גביו, ללא כאב או דלקת חריגה לאורך כ-8 עד 10 שנים לאחר ההשתלה.

אני מבוטח בביטוח שיניים פרטי וזקוק לטיפול שיניים או השתלת שיניים. האם חובה עליי לגשת לאחד מרופאי השיניים המופיעים ברשימת רופאי ההסדר של חברת הביטוח או שאני יכול לבחור באופן חופשי לאיזה רופא לגשת באופן פרטי?

ברוב הגדול של המקרים אין חובה לגשת לרופא הסדר על מנת לקבל טיפול רפואי בהשתתפות חברת הביטוח. מרבית פוליסות ביטוחי השיניים המונפקות על ידי חברות הביטוח הגדולות במשק ("דקלה" "הראל" "מנורה" "פניקס"), מאפשרות למבוטח לגשת לרופא שיניים פרטי, שאינו מופיע ברשימת רופאי ההסדר, לקבל טיפול שיניים בתשלום ובהמשך להגיש תביעה פרטית לחברת הביטוח לקבלת החזר כספי חלקי או מלא על הסכום ששולם. מסיבות מובנות, סעיף זה אינו מודגש בחוזה הביטוח ומוצנע, אך כצרכנים נבונים זכותכם לקבל את מלוא ההטבות שפוליסת הביטוח מאפשרת. מצב דומה מתרחש בפוליסות ביטוחי רכב שם יש אינטרס לחברות הביטוח להפנות מבוטחים למוסכי הסדר לביצוע טיפול ברכב במחיר השתתפות עצמית נמוכה יותר. בעל הרכב יכול לפנות לכל מוסך גם שאינו ברשימת מוסכי ההסדר, ואינו כפוף לתכתיבי חברת הביטוח, ולקבל טיפול ברכב בהשתתפות עצמית מוסכמת וידועה מראש. בכל מקרה בו הנכם זקוקים לטיפול כירורגי מומלץ להסתמך על המלצות חברים ומכרים ולא לפעול בהכרח לפי רשימת רופאי ההסדר שכן ברוב המקרים הנכם חופשיים לבחור את הרופא המטפל ולקבל השתתפות בטיפול מחברת הביטוח.

השתלת שיניים היא הפתרון האידיאלי והסופי לבעיות שיניים. פה שבו הושתלו שתלים לצורך שיקום שיניים אינו צריך יותר תחזוקה וטיפולים שכן השתלים שונים מהשיניים הטבעיות.

טעות. אחת מן התפיסות המוטעות הרווחת בציבור היא כי פה מחוסר שיניים המשוקם בעזרת שתלים אינו צריך צחצוח ותחזוקה יומיומית מתמדת וכן אינו זקוק לתחזוקה ומעקב תקופתי אצל רופא השיניים או השיננית. תפיסה זו מוטעת מיסודה שכן אותם חיידקים המצויים אצל כולנו באופן תמידי בפה ועלולים לגרום לדלקת חניכיים ואובדן עצם סביב שיניים טבעיות עלולים לגרום גם לדלקת ואובדן עצם סביב שתלים (Peri-implantitis). רק צחצוח יומיומי של רקמות חלל הפה, השיניים ואיזורי החיבור של השתלים והחניכיים יבטיח הקטנה של כמות החיידקים בחלל הפה ויקטינו את הסיכון לאובדן השתלים או השיניים שנותרו בפה. שתלים בדומה לשיניים טבעיות זקוקים לביקורת ותחזוקה מקצועית אחת לחצי שנה אצל רופא השיניים והשיננית. הביקורת התקופתית אצל הרופא חשובה שכן במקרה ומתגלים סימנים להתפתחות מחלת חניכיים סביב השתלים ניתן לטפל בה ובכך להאריך את אורך חיו של השתל בפה. חשוב להדגיש כי על פי מחקרים מדעיים שפורסמו בספרות המקצועית ושעקבו אחרי הישרדות שתלים שהושתלו בלסתות נמצא כי, במקרים בהם בוצעה ההשתלה באופן נכון והיה שיתוף פעולה מצד המטופל שרדו השתלים בממוצע של 10-15 שנים. בשום מקרה אין להסתמך על שתלים כפתרון סופי לבעיות שיניים ויש לזכור תמיד כי לשתלים בלסתות אורך חיים מוגבל התלוי הן ברופא המטפל אך לא פחות במטופל עצמו.

ראיתי בפרסומת מרפאה המציעה בדיקה רפואית ותכנון תוכנית טיפול לשיקום השיניים בחינם ללא התחייבות מצדי. האם כדאי לי לגשת למרפאה זו שכן אינני מפסיד דבר?

אחד מן הכללים הראשונים שהוסברו לי עוד בילדותי הוא ש"אין ארוחות חינם". לצערי כלל זה עדיין תקף בכל תחומי חיינו. לדעתי האישית, בדיקה רפואית על ידי איש מקצוע המקדיש את זמנו ונסיונו ללא קבלת תגמול הולם עבור הבדיקה היא לא יותר מאשר "מלכודת דבש" ללכידת מטופלים ולמכירת שירותים רפואיים, לעיתים אף בעודף. במקרים מסויימים מציעות חלק מהמרפאות לבצע צילומי רנטגן יקרים דוגמת CT ופנורמי כחלק משירות הייעוץ וללא עלות מצד הנבדק. בהמשך כאשר רוצה הנבדק לגשת למרפאה אחרת לקבלת חוות דעת נוספת מסרבות המרפאות להשאיל את הצילומים בתואנות שווא או שדורשות תשלום גבוהה עבור ביצוע הצילומים. מצב זה מאלץ את הנבדק בחלק מן המקרים לבצע את צילומי הרנטגן המורכבים שוב ולהחשף לקרינה נוספת ומיותרת.

בדיקה ותכנון נכון של תוכנית טיפול לשיקום מלא של הפה על ידי איש מקצוע היא בדיקה הנמשכת כחצי שעה ולעיתים אף הרבה יותר וכרוכה במספר רב של בדיקות ומדידות רפואיות לרבות שימוש בצילומים יקרים. שום איש מקצוע המכבד את עצמו לא יספק שירות זה בחינם. זכרו, אין מתנות בחינם.