שתלים דנטליים, חברות ותהליך ייצור

החדירה המהירה של שיקום שיניים נתמך שתלים ("השתלות שיניים"), יחד עם הפוטנציאל הכלכלי הגדול הטמון בתחום ההשתלות הדנטליות תרמו להקמת חברות רבות העוסקות בפיתוח, ייצור וההפצה של שתלים דנטליים. למרות שקיימות עדויות לשימוש במשתלים דנטאליים שונים עוד מימי הפרעונים במצרים העתיקה, עיקר התנופה והחדירה של משתלים דנטאליים החלה בשנות ה-60 של המאה הקודמת עם פיתוח שתל דנטלי דמוי בורג העשוי מטיטניום טהור על ידי פרופ' ברנמרק משוודיה. השתלים הראשונים של פרופ' ברנמק יוצרו ושווקו על ידי חברת Nobel Pharma שלימים הפכה לחברת Nobel Biocare ותוזכר בהמשך. משנות ה-80 החלה צמיחה עצומה בשימוש במשתלים דנטליים להשתלת שיניים ומספר רב של חברות לייצור שתלים דנטאליים נפתחו כפטריות לאחר הגשם. למרות שמבוצע מחקר ענף בתחום השתלים הדנטאליים, לא הייתה פריצת דרך משמעותית בגיאומטריית המשתלים מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת. כל חברה לייצור שתלים משנה במעט את מבנה השתל בעיקר בכדי להמנע מהפרה של פטנט רשום של חברה אחרת ובמטרה לבדל את עצמה מהמתחרים בשוק.

כיום, כמעט כל השתלים הדנטליים (99.9%) מיוצרים מסגסוגת טיטניום בטכניקה של חריטה. אל מכשיר החריטה מוחדר גליל ארוך של טיטניום ובתהליך של גילוף באמצעות מחרטה ממוחשבת (CNC) נוצר השתל. לאחר ייצור השתל במחרטה, עובר השתל תהליך של עיבוד פני שטח במטרה להגדיל את פני השטח המיקרוסקופיים של השתל ובכך להגדיל את שטח המגע בין השתל לעצם הלסת. תהליכי עיבוד פני שטח נפוצים הם חספוס פני שטח השתל באמצעות התזת חלקיקי חול מיקרוסקופיים או המסה חלקית של פני שטח השתל באמצעות חומצה מיוחדת. לאחר עיבוד פני השטח נארז השתל באריזה סטריאלית ועובר תהליך של עיקור באמצעות קרינה (קרני גאמא).

בדף זה מרוכזות רוב החברות הגדלות בשוק הישראלי והעולמי העוסקות בפיתוח וייצור של שתלים דנטליים. אין לראות בדף זה משום המלצה או הסתייגות משימוש בשתל של חברה מסויימת, שכן קיימים מספר רב של משתנים בבחירת השתל על ידי הרופא המטפל. הקישורים בדף מפנים את אתרי הבית של חברות השתלים ומוגש כשירות למטופלים המתעניינים בשיקום נתמך שתלים ומעוניינים להרחיב את הידע בתחום.

לצערינו, מסתובבות שמועות לגבי סדנאות חריטה, בארץ ובחו"ל, המייצרות שתלים דנטליים באיכות ירודה וללא שום בקרת איכות. כמטופלים, זכותכם החוקית בהתאם להנחיות משרד הבריאות לקבל את פרטי השתל, לרבות הדגם המלא ומספר האצווה של השתל שהושתל בגופכם. חובתו של הרופא המטפל לתעד ברשומות הרפואיות את השתל המדוייק שהוחדר לרבות חברה מייצרת, דגם מדוייק ומספר אצווה. טרם הטיפול ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי סוג ודגם השתל אותו הוא מתכוון להשתיל.

חברות לתכנון וייצור שתלים בינלאומיות

 • Zimmer Dental – אחת מבין חברות השתלים הבינלאומית הגדולות והמבוססות בעולם. עוסקת בייצור ושיווק משתלים גם לתחום האורטופדיה. מרכזי החברה ממקומים בארה"ב ובשוויץ. בעבר רכשה והתמזגה עם חברת השתלים Zulzer Medica שכללה את החברות Calcitek ו-Paragon, שתי חברות דומיננטיות בעבר בתחום השתלים הדנטליים.
 • Nobel Biocare – אחת מבין חברות השתלים הבינלאומיות הגדולות והוותיקות בעולם והחלוצה בייצור שתלים לשיקום שיניים. מחזיקה במפספר פנטנים ייחודיים ובניהם השתלים המקוריים של שיטת All on 4 לפי טכניקת פאולו מאלו, במותג שתלי Brenemark המקוריים משנות ה-60. לאחרונה רכשה את חברת Alpha-Bio מישראל ביחד עם פטנט ייחודי לשתל מתברג. מרכזי החברה ממוקמים בארה"ב ובשוויץ.
 • Implant Direct – חברה אמריקאית חדשה יחסית המתמחה בייצור שתלים דנטליים במחיר אטרקטיבי. נשיא ומקים החברה Gerald Niznik, הינו בין החלוצים בתחום ההשתלות הדנטליות והיה הרוח החיה מאחורי חברות CoreVent וחברת Paragon שנמכרה בהמשך לחברת Zimmer שהוזכרה קודם.
 • BIOMET 3i – חברה בינלאומית שבסיסה בארה"ב, עוסקת בייצור ושיווק משתלים לתחומים רבים ברפואה ובניהם אורטופדיה וטראומה של עצמות הפנים.
 • Dentsply Friadent – חברת שתלים גרמנית המשווקת בארץ בחלק מן המרפאות.
 • Straumann – חברת שתלים שוויצרית המשווקת בארץ בחלק מן המרפאות. דומיננטית מאוד בשוק האירופאי.
 • BioHorizons – חברה אמריקאית לייצור ושיווק שתלים.
 • Bicon – חברת שתלים אמריקאית וותיקה מאוד, המתמחה בתכנון וייצור שתלים דנטליים קצרים מאוד ורחבים.

חברות לתכנון וייצור שתלים הממוקמות בישראל

 • MIS Implants – חברה ותיקה ומבוססת לייצור שתלים הממוקמות בצפון הארץ.
 • Alpha-Bio – חברה ותיקה לייצור שתלים הממוקמת במרכז הארץ. נמכרה בשנת 2009 לחברת Nobel Biocare הבינלאומית.
 • AB Dental – חברה ישראלית לייצור ושיווק שתלים.
 • Adin Implants – חברה ישראלית לייצור ושיווק שתלים הממוקמת בצפון הארץ.
 • ARDS Implants – חברה ישראלית לייצור ושיווק שתלים.מחזיקה בפטנט ייחודי לייצור שתל עם בסיס צר.
 • Cortex Implants – חברה ישראלית צעירה המייצרת ומשווקת שתלים דנטליים.